Jízda podél Vltavy s devítimístným minibusem nám učarovala

Zaposlouchali jste se někdy do symfonické básně Vltava z cyklu Má vlast od Bedřicha Smetany? Pokud ano, zamysleli jste se také nad tím, proč si hudební génius zvolil ke komponování právě tento říční úsek, ačkoli naší zemi dominuje především Labe a jsou tu i jiné významné řeky, jako je Sázava, Ohře, Morava, Dyje nebo Lužnice? Pochopitelně neznáme Smetanovo tvůrčí zázemí a tak se můžeme pouze domnívat, že inspirací k jeho tvorbě byla zejména krása a rozmanitost horního toku Vltavy od pramene Teplé a Studené Vltavy přes Čertovu stěnu, zalesněné koryto mezi Vyšším Brodem a Českým Krumlovem, postupně přecházející do nížinného toku mezi Českými Budějovicemi a Prahou až k soutoku s Labem u Mělníka.

Vltava je již mnoho let nejvyhledávanějším vodáckým terénem v naší zemi, o čemž se snadno přesvědčíte sledováním stovek, možná tisíců plavidel, co se tu na počátku července rok co rok objeví. Vltava má ale také jednu zvláštnost, a sice lze ji velmi snadno sledovat od silnice při jízdě autem a vnímat všechny její krásy z výšky.

Máte-li rádi jednodenní či vícedenní putování autem českou krajinou a chcete-li si za tímto účelem pronajmout třeba vícemístný Ford Tranzit Minibus, vydejte se spolu s námi k Soumarskému mostu a odstartujte odsud „jízdu králů“, kteří dobře ví, kudy směřují, a co je čeká.

Vltava za to putování stojí. Objevíte tu mnohá zajímavá zákoutí, široké říční meandry, dynamické vlnobití mezi balvany Čertových proudů, prostorné louky od Zátoně až po zříceninu hradu Dívčí Kámen, shledáte se tu s významnými českými památkami, jako je hrad Rožmberk nad Vltavou, klášter Zlatá Koruna, zámek v Českém Krumlově anebo klášter ve Vyšším Brodě. Možná budete překvapeni, jak malebné a vlídné prostředí nabízí právě Vltava a bude vám jasné, proč se k nám hrnou i vodáci z Rakouska, ačkoli tato země není na přírodní krásy zrovna chudá.