Jste si jisti, že se vám vyplatí vlastnictví vozidla

Přemýšleli jste někdy nad tím, zda se vám vůbec vyplatí mít osobní automobil? Dobře chápeme, že to pro někoho může znamenat otázku prestiže, někdo má vztah k technice a vůz považuje za něco, v čem se může „vrtat“, a o co se může neustále starat, ale mnoho lidí využívá auto jako dopravní prostředek, a uvažuje spíše realisticky, věcně a prakticky.

Patříte-li do té třetí skupiny, a netrváte přímo na vlastnictví automobilu, položte si několik základních otázek:

Jak často s vozem jezdíte a jaký je kilometrový nájezd

Bydlíte ve městě nebo v dosahu městské dopravy a jezdíte do práce autobusem, vlakem, trolejbusem či tramvají? Nakupujete často přes Internet a necháte si dovážet zboží až před vchodové dveře vašeho domu? Nakupujete dokonce přes Internet i potraviny? Pak se vám může stát, že vaše auto využijete jen o víkendech, a to třeba ne pokaždé, protože někdy se pohybujete jen v blízkosti vašeho bydliště a jezdíte na kole do přírody nebo zůstáváte doma. V takových případech je vlastnictví automobilu neekonomické a mohl by se vám vyplatit spíše občasný pronájem.

Náklady na údržbu

Pokud máte nízký kilometrový nájezd a vozidlo využijete hlavně na výlety nebo pro cestování na dovolené, pak byste měli také započítat veškeré náklady, které s vlastnictvím automobilu souvisí. Patří sem pravidelné kontroly STK, povinné ručení, případně havarijní pojištění, dálniční známka, výměna pneu, výměna provozních kapalin (brzdová, chladicí, motorový olej) a mimo jiné i náhradní díly v případě ukončení jejich životnosti či poruchy, související i s odstavením vozidla do autoservisu.

Pořizovací cena

Kdo se domnívá, jaké štěstí má při nákupu ojetiny, měl by se raději přidržet při zemi, protože zde platí jasné pravidlo – čím starší vůz a čím více ujetých kilometrů, tím větší pravděpodobnost dodatečných nákladů v náhradních dílech, a může se vám stát, že vám ojetý vůz spolyká tolik peněz, že tato investice nebude vůbec rentabilní.