Kdy jste byli naposledy s dětmi na výletě v přírodě

Děti milují pohyb a cestování, a pokud i vy máte ratolesti ve školním či předškolním věku, zamyslete se nad tím, kdy jste s nimi byli naposledy na nějakém výletu v přírodě. Nemáme na mysli výlety školní, za historickými památkami, tentokrát bychom vám chtěli naznačit, jak důležitý je pobyt v lese, na louce, nebo třeba v horském terénu.

Zkuste navrhnout dětem, že je vezmete na pěší turistiku v horách, a že je seznámíte s krásami naší přírody, která patří k nejzajímavějším v Evropě, a možná i na světě. Naše země se může pochlubit horskými terény s mnoha překrásnými vyhlídkami, s množstvím rozhleden, horských luk, potoků, ale i přehradních nádrží, jehličnatých i smíšených lesů, lesních mýtin a samozřejmě horských chat a chalup s možností ubytování i stravování.

Některé děti z velkých měst vůbec nepoznají naše hory, mohou je obdivovat pouze na fotografiích anebo si vyslechnout poutavá vyprávění, ale samy nemají možnost tam vycestovat, protože jsou nezletilé a bez doprovodu rodičů či pěstounů si nemohou dovolit usednout na vlak a trávit celý víkend tam, kde se jim to líbí. Vydejte se proto s dětmi do hor nejen v zimě na lyže, ale zejména od jara do podzimu, kdy se po kopcích můžete pohybovat na kole nebo pěšky a užít si tu čerstvý vzduch a nezapomenutelná panoramata, která v údolí nemáte šanci spatřit.

Nemusíte ani vlastnit osobní automobil, vozidla se dají pronajmout na jeden den, na víkend i na dovolenou a cestování autem po horách je mnohem snazší zejména proto, že tu bývají omezená dopravní spojení hromadnou dopravou, a zároveň je jízda automobilem komfortnější. Dostanete se také do míst, kam autobusy nezajíždí a snadno pak naplánujete trasu pěší turistiky podle vaší kondice, nálady a samozřejmě také podle aktuální meteorologické situace.

Jediné, na co byste neměli zapomínat, je včasná rezervace vozidla, aby na vás v daném termínu vůbec nějaké zbylo.