Výměna pneu svépomocí

Pokud měníte pouze kola za kola, nestihli jste navštívit pneuservis včas a všude už mají plno nezbude nic jiného než skočit do montérek a pneu si vyměnit svépomocí.

Podle znění zákona mají řidiči povinnost použití zimních pneumatik od 1. listopadu do 31. března. Tato povinnost platí, pokud je na silnici námraza nebo souvislá vrstva ledu nebo toto lze předpokládat vzhledem k povětrnostním podmínkám. V některých oblastech budete potřebovat zimní přezutí po celý rok bez ohledu na to jaké počasí je. Jedná se o místa se značkou zimní výbava. Podobných cedulí je v ČR více než 100.

Zimní pneumatiky jsou přizpůsobeny teplotám pod 7 stupňů. Pneumatika je měkčí a v zimě netrvrdne. Minimální vzorech u zimních pneu jsou 4mm. To jsme trochu odbočili a teď už pojďte k praktickým radám. Pokud si se stavem pneu nejste jistí, navšivtě některý z pneuservisů, kde vám stav pneu odborně posoudí.

  1. Auto přezouvejte vždy na rovině se zabržděnou ruční brzdou a zařazeným rychlostním stupňem.
  2. Než auto začnete zvedat, alespoň o půl otáčky povolte šrouby.
  3. Nyní, pokud máte lehce povolená kola auto začněte zvedat. Hever, který máte ve výbavě vozidla vždy umísťujte na zvedací body dané výrobcem vozu.
  4. Pokud máte auto zvednuté, začněte se sundaváním kola. Někdy se stane, že povolené kolo nejde z náboje sundat. Přirezlé kolo k náboji se snažte postupně vyviklat, případně opatrně pokopat.
  5. Nyní máte kolo demontované. Doporučujeme zkontrolovat stav brzdových segmentů. Nasaďte nové kolo a ručně bez klíče přichytit kolo. Dejte si pozor, aby nešly šrouby přes závity a opatrně ručně šroubujte. Jakmile je šroub správně chycení, dotáhněte ho klíčem, ale nedotahujte na maximum.
  6. Auto spusťte dolů a teprve teď můžete pořádně dotáhnout. Ideální je přetáhnout šrouby momentovým klíčem. Pokud nemáte klíč k dispozici, dotáhněte šrouby na cit. Nezapomeňte zkontrolovat tlak pneu.

Výměna pneumatik je v nabídce autopůjčovna Praha prováděná odborným servisem a nemusíte se bát žádných problémů.

Z naší nabídky

Škoda Fábia combi III TSI
Škoda Fábia combi III TSI
Škoda Octavia combi
Škoda Rapid